Loch Lomond, co warto zobaczyć?

Loch Lomond - DuetMyśli - 3

Milarrochy Bay

Loch Lomond - Milarrochy Bay - DuetMyśli - 1

Ta długa zatoka jeziora z pięknym widokiem na wzgórza Luss jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych miejsc na wschodnim brzegu Loch Lomond. Najpopularniejszym tematem fotograficznym w tej okolicy jest mały dąb, który rośnie samotnie zaraz za linią brzegu. Wygląda tajemniczo w czasie przypływu, kiedy korzenie są zanurzone i widać odbicie na wodzie.  Jest to świetne miejsce na sfotografowanie zachodu, ale także wschodu słońca, gdy wzgórza w tle są oświetlone przez zimne jeszcze słońce. Po lewej stronie można także dostrzec rząd kamieni, który również wygląda interesująco.

Milarrochy Bay - DuetMyśli - 3

My byliśmy w tym miejscu, gdy jeszcze panowała ciemność, a niebo usiane było gwiazdami. Trzeba zauważyć, że zatoka leży z dala od zgiełku miasta i sztucznego oświetlenia, więc naturalne światło jest niezwykle wyraźne i niezmącone niczym innym. Stojąc na brzegu z zapartym tchem oczekiwaliśmy wschodu, kiedy to pojawią się piękne kolory na niebie. Zawiodły nas niestety deszczowe chmury. Jednak nawet to nie przyćmiło uroku zatoki Loch Lomond.

Milarrochy Bay - DuetMyśli - 2

Tę przepiękną zatokę warto odwiedzić w każdej porze roku, niezależnie od warunków pogodowych, wygląda równie imponująco.  Mówiąc szczerze sami nie spodziewaliśmy się, że z pozoru zwykłe drzewo może okazać się tak baśniowe.

Wskazówki dojazdu:

Drzewo znajduje się obok Milarrochy Bay Car Park, który jest oddalony o milę od wioski Milarrochy na wschodnim brzegu Loch Lomond. Parking jest darmowy, jednak brama wjazdowa jest zamknięta w nocy. Jeśli przyjedziesz po zamknięciu (po godzinie 18) najlepiej jest zaparkować przed bramą. To samo tyczy się godzin porannych, brama otwierana jest o godzinie 8, więc jeśli jesteś przed możesz zaparkować na zewnątrz, tak by nie przeszkadzać w przejeździe.  Po zaparkowaniu, drzewo i mały rząd głazów są na wprost zaraz za budynkami parkingu. Zatoka jest bardzo popularna, więc znalezienie miejsca parkingowego w ładny dzień może się okazać trudne. W godzinach porannych i nocnych nie powinno być z tym problemu.

Milarrochy Bay - DuetMyśli - 4

Lokalizacja:

Loup of Fintry

Loup of Fintry - DuetMyśli - 3

Wodospad na River Endrick ma 30 metrów wysokości i poprzez szereg kaskad wpada do zalesionego wąwozu. Niestety nie można zejść w dół, ale jest ścieżka, która biegnie wzdłuż szczytu wąwozu. Można z niej podziwiać całą okazałość wodospadu oraz pobliskich terenów. Krajobraz wodospadu świetnie nadaje się jako kompozycja dla letnich, jak i jesiennych fotografii.

Loup of Fintry - DuetMyśli - 1

Wskazówki dojazdu:

Wodospad znajduje się 3 mile na wschód od miasteczka Fintry. Parking jest darmowy, przydrożny, a miejsca starczy na zaledwie kilka samochodów. Ścieżka do wodospadu w optymalnych warunkach zajmuje około 7 minut. Jeżeli wybierasz się tam podczas pory deszczowej nie zapomnij o kaloszach.

Loup of Fintry - DuetMyśli - 2

Lokalizacja:

Loch Lomond, rajem dla turystów!

Loch Lomond - DuetMyśli - 4

Ten, położony zaledwie 23 kilometry od Glasgow, zbiornik wodny jest jednym z największych jezior w Wielkiej Brytanii. Loch Lomond położone jest na uskoku tektonicznym Highland Boundary Fault i zajmuje powierzchnię blisko 27 mil kwadratowych. Średnia głębokość wynosi tutaj 37 metrów, zaś najgłębsze miejsce mierzy aż 190 metrów. Jezioro jest skutkiem ubocznym epoki lodowcowej, posiada 37 wysp i należy do Trossachs National Park.

Loch Lomond - DuetMyśli - 2

Turyści przybywają do Loch Lomond z różnych zakątków Wielkiej Brytanii oraz świata przez wzgląd na zachodni brzeg, który oferuje między innymi rejsy po jeziorze, zwiedzanie parowca łopatkowego, czy spacer po malowniczym miasteczku Luss. Entuzjaści sportu mogą odwiedzić Loch Lomond Golf Club, w którym odbyło się już wiele międzynarodowych turniejów sportowych. Natomiast wzdłuż wschodniego brzegu, ciągnie się szlak turystyczny The West Highland Way, który oferuje mnóstwo ciekawych widoków oraz fotograficznych kompozycji. Będąc nad jeziorem Loch Lomond nie można przegapić majestatycznej wędrówki na szczyt Ben Lomond, szczytu z którego rozpościera się panorama jeziora oraz pobliskich terenów.

Loch Lomond - DuetMyśli - 1

Loch Lomond z pewnością jeszcze nie raz odwiedzimy! I jak sami widzicie na zdjęciach – Szkocja to nie tylko deszcz i chłód…

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *