Jak spędzić dzień nad Loch Ness?

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Legendarne Loch Ness!

Słynne jezioro Loch Ness owiane jest tajemniczymi historiami  o istnieniu potwora zwanego potocznie Nessie. Niezliczona ilość opowieści, rzekomych spotkań i wciąż nieskutecznych prób odnalezienia potwora przyczyniły się do rozsławienia tego miejsca na skalę światową. Potwór z Loch Ness przedstawiony jest jako zwierzę o długiej szyi zakończonej paszczą z jedno lub dwugarbnym grzbietem. Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Niessie. Mimo grasującego w głębinach potwora, dzień nad Loch Ness może okazać się naprawdę świetną przygodą. 😉 Jesteście ciekawi jak zaplanować wycieczkę? Które miejsca zobaczyć? Z jakich atrakcji warto skorzystać? Zapraszamy do czytania.

Loch Ness - TrybOdkrywcy

To słodkowodne jezioro w Szkocji jest jednym z największych objętościowo zbiorników wodnych w Wielkiej Brytanii.  Dno jeziora pokrywa torf i muł, przez co woda nie jest tu tak przejrzysta, jak w wielu innych jeziorach na terenie Szkocji.  Liczy ono sobie około 38 km długości i zaledwie półtora kilometra szerokości.

Od czego zacząć?

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Najlepszy punkt widokowy na jezioro znajduje się przy ruinach zamku Urquhart, który to warto zwiedzić również od środka. XIII-wieczny zamek Urquhart położony na zachodnim brzegu Loch Ness ma za sobą bardzo burzliwą historię. Toczyło się tam wiele walk pomiędzy klanami szkockimi, a w okresie średniowiecza był uważany za jedną z największych twierdz w Szkocji.  Prawdopodobnie to właśnie z okolic zamku pochodzą pierwsze wzmianki o Nessie.  Przebywający w okolicach św. Kolumb w 565 roku n.e obronił człowieka, który został zaatakowany przez legendarnego potwora.

Na zdjęciu poniżej podane są wszelkie informacje dotyczące godzin otwarcia oraz cennik.

Loch Ness - TrybOdkrywcy

My za bilet zapłaciliśmy zaledwie 4 funty, gdyż obecnie na terenie zamku trwają prace budowlane i nie mogliśmy  zobaczyć całego terenu twierdzy. Dodać warto, że parking przy zamku jest całkowicie darmowy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wpisania się do księgi odwiedzających. 🙂

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Następnie zachęceni zostaliśmy do obejrzenia krótkiego filmu o historii zamku, po którym naszym oczom ukazał się piękny widok zza rozsuwających się kurtyn. Na miejscu możemy zaopatrzyć  się w przeróżne pamiątki lub wybrać się na kawę do pobliskiej restauracji.

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Wychodząc na zewnątrz przechadzamy się po ścieżkach prowadzących do zamku, dostrzegamy mały pomost. A co najważniejsze mamy pełen dostęp do brzegu jeziora, które niestety w większości miejsc jest ograniczone poprzez wysokie skarpy i gęste zarośla.

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Z zamku Urquhart zachowały się w większości ruiny i tak jak pisaliśmy nie mogliśmy zobaczyć całego kompleksu, dlatego zwiedzanie nie zabrało nam zbyt wiele czasu.

 

Rejs wodami Loch Ness – obowiązkowy punkt wycieczki!

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Przepłynięcie statkiem przez tajemnicze jezioro, okazało się jednym z najlepszych punktów wycieczki.  Pani z recepcji w zamku chętnie wskazała nam, gdzie najbliżej znajdują się miejsca, w których możemy wyruszyć w rejs.  O godzinie 12:00 siedzieliśmy już na pokładzie popijając pyszną latte.

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Rejs trwał równą godzinę.  Płynęliśmy w kierunku zamku i z powrotem do portu. Atmosferę wzmagał głos przewodnika, który umilał wszystkim turystom czas tutejszymi żeglarskimi pieśniami.

Koszt i miejsce – rejs kosztuje 14 funtów za osobę dorosłą. Hotel oznaczyliśmy na mapie poniżej. Parking jest darmowy, a nieopodal hotelu znajduje się przystań skąd wyrusza statek.

Loch Ness - TrybOdkrywcy

W okolicach zamku znajduje się także muzeum, w którym możemy się dowiedzieć więcej ciekawostek o Nessi.

Dzień nad Loch Ness

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Loch Ness - TrybOdkrywcy

Jezioro Loch Ness owiane tajemnicą o legendarnym potworze stało się bardzo popularnym miejscem.  Ściągają tam tłumy turystów, więc jeśli chcecie chociaż trochę nacieszyć się spokojem warto wyruszyć na wycieczkę z samego rana, nawet jeszcze przed otwarciem pobliskich atrakcji. Jeśli dopisze Wam szczęście, może zobaczycie Nessie… 😛

 

 

 

 

Comments

 1. Olka

  Legenda legendą ale samo jezioro i jego okolice są niesamowicie fotogeniczne! W szczególności, gdy trafia się na ładną pogodę 😉

  1. Post
   Author
   TrybOdkrywcy

   Ładna pogoda na pewno sprzyja, lecz ważna jest również przejrzystość powietrza, na którą my niestety nie trafiliśmy. Kiedy fotografuje się ruiny zamku z łodzi, można uchwycić lekko zaśnieżone góry w dalszym planie, my jednak nie mieliśmy tej przyjemności 🙂

   Pozdrawiamy 🙂

  1. Post
   Author
 2. Monika | offthetrack.pl

  Och a my właśnie rozważamy wypad do Szkocji na kilka dni i jezioro będzie obowiązkowo!
  Pewnie ominełabym muzeum szerokim łukiem, ale ten dostęp do wody zachęcił mnie. No i nie wiedziałam, że są tam rejsy statkiem. Pewnie też skorzystamy.

  A zdjęcia jakie ładne, super mieliście pogodę!

  1. Post
   Author
   TrybOdkrywcy

   Sami się tak wspaniałej pogody nie spodziewaliśmy. Generalnie, kiedy wyjeżdżaliśmy z domu panowała dosyć gęsta mgła i nie musieliśmy długo czekać na opady. Mimo to, nad samym jeziorem przy wschodzie doszło do przejaśnienia i pokazało się słoneczko. Ale to Szkocja, pogody nie da się przewidzieć 🙂
   Rejs jak najbardziej polecamy. Szczególnie miło wspominamy odcień wody, który ze statku można dokładnie zaobserwować, a jest mocno ciemny. Odwiedzając inne szkockie jeziora jeszcze takowego nie widzieliśmy.

   Pozdrawiamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *