Dunnottar Castle – najpiękniejsze ruiny zamku w Szkocji?

DuetMyśli - Dunnottar Castle- Najpiękniejsze ruiny zamku w Szkocji

Trzeba przyznać, że kilka zamków oraz ruin w Szkocji już widzieliśmy. Jednak, zwiedzanie przedwiecznych budowli wiąże się zazwyczaj z dużą ilością reklam i marketingowego przepychu. Niejednokrotnie kończąc eksplorację czuliśmy niedosyt, a nawet zawód, gdyż prócz kamiennych murów brakowało nam klimatu minionych wieków. W przypadku Dunnottar Castle możemy śmiało przyznać, że jak dotąd są to najpiękniejsze ruiny zamku w Szkocji spośród wszystkich, które widzieliśmy. Chcielibyście się dowiedzieć jak wygląda twierdza nie do zdobycia? Zapraszamy do XIV-wiecznego zamku.

Najpiękniejsze ruiny zamku w Szkocji, a co je wyróżnia?

DuetMyśli - Dunnottar Castle

  • Dunnottar Castle wznosi się na szycie potężnego klifu, który stanowi jego naturalną fortyfikację.
  • Dodatkową cechą ufortyfikowania są zaledwie dwie ścieżki prowadzące na zamek. Jedna od strony lądu, druga zaś od strony morza. Obie jednak utworzono w taki sposób, aby potencjalni agresorzy mieli jak najmniejsze szanse na przetrwanie.
  • Budowa rozpoczęła się już w IV w.n.e., kiedy to szkocki święty Ninan w celach chrystianizacyjnych postanowił wybudować drewnianą kaplicę na szczycie klifu. Warto zaznaczyć, że na tych ziemiach przebywali wówczas celtyccy Piktowie.
  • W IX w.n.e., Dunnottar został zaatakowany przez Wikingów, a w późniejszym czasie prowadzono tutaj wiele krwawych walk. Najbardziej zajadłymi były bitwy między Anglią, a Szkocją. Następnie twierdza przetrwała I i II Wojnę Światową.
  • Władza nad Dunnottar Castle pozwalała przede wszystkim kontrolować szlaki lądowe oraz morskie, a także przechowywano tutaj szkockie regalia.
  • Nazwa zamku wywodzi się najprawdopodobniej z języka Piktów, gdyż słowo „Dun” miałoby oznaczać siłę. Wzmiankowane są również tłumaczenia z języka gaelickiego, w którym to Dunnottar można kojarzyć z „Dun Forthe”, czyli Fortu na Nizinach.
  • Dunnottar Castle znalazł się na zdjęciach do filmu „Hamlet”, w którym Mel Gibson wcielił się w rolę tytułową.
  • Jak na zamki przystało i tutaj duchów nie brakuje 🙂 Krążą legendy o 13-letniej dziewczynce, a także o Wikingu, którego widziano nieopodal wejścia do ruin.

DuetMyśli - Dunnottar Castle

DuetMyśli - Dunnottar Castle

Informacje praktyczne

DuetMyśli - Dunnottar Castle

Położenie:

Ruiny zamku znajdują się w północno-wschodniej części Szkocji, na południe od portowego miasteczka Stonehaven. Dojazd jest bardzo łatwy, gdyż zamek znajduje się nieopodal dróg głównych, na których możemy wypatrzyć wiele oznaczeń.

 

Cennik:

Parking jest bezpłatny, ulokowany nieopodal ruin. Wstęp na zamek za osobę dorosłą wynosi 7 funtów.

Nam niestety nie było dane zwiedzić budowli w środku, gdyż była zamknięta przez złe warunki pogodowe. Wszystkie informacje o godzinach otwarcia znajdziecie na stronie: KLIK

Co nas zachwyca?

DuetMyśli - Dunnottar Castle

Dunnottar Castle to dla nas najpiękniejsze ruiny zamku w Szkocji! Rozpościera się tam wspaniały widok na klify, które są równie imponujące jak w St Abbs Head, w pogodny dzień można zaobserwować foki wygrzewające się w zatoce nieopodal ruin, a szeroko otwarte morze gwarantuje świetne kadry podczas zachodu słońca.

DuetMyśli - Dunnottar Castle

DuetMyśli - Dunnottar Castle

DuetMyśli - Dunnottar Castle

 

Nieco dalej w stronę miasteczka Stonehaven, znajduje się monument poświęcony żołnierzom walczącym podczas I i II Wojny Światowej, który upamiętnia krew przelaną na tym terenie. Są to obszary niemal bezdrzewne więc, kiedy tylko nie ma wiatru można solidnie odprężyć się patrząc na wysokie fale rozbijające się o poszarpane wybrzeże.

DuetMyśli - Dunnottar Castle

DuetMyśli - Dunnottar Castle

W kategorii – najpiękniejsze ruiny zamku w Szkocji – Dunnottar Castle na długo zapadnie w naszej pamięci i jest to bez wątpienia punkt obowiązkowy dla każdego podróżnika i nie tylko… 🙂

DuetMyśli - Dunnottar Castle

DuetMyśli - Dunnottar Castle

DuetMyśli - Dunnottar Castle

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *